FULL PROGRAM (click here to download PDF)

 

Monday, 8th November 2021  
11:00AM - 12:30PM
(GMT+8)
 

Tutorial #1 (Part 1)
Room: Breakout 1
Click here to join session

 

Tutorial #2 (Part 1)
Room: Breakout 2
Click here to join session

 

Tutorial #3 (Part 1)
Room: Breakout 3
Click here to join session

 
Towards Hyperdemocracy: AI-enabled Crowd Consensus Making and Its Real-World Societal Experiments
Takayuki Ito
  Collaborative Learning and Optimization
Kai Qin
  Mechanism Design Powered by Social Interactions
Dengji Zhao
 
15 mins   Break   Break   Break  
12:45PM - 2:15PM
(GMT+8)
 

Tutorial #1 (Part 2)
Room: Breakout 1
Click here to join session

 

Tutorial #2 (Part 2)
Room: Breakout 2
Click here to join session

 

Tutorial #3 (Part 2)
Room: Breakout 3
Click here to join session

 
Towards Hyperdemocracy: AI-enabled Crowd Consensus Making and Its Real-World Societal Experiments
Takayuki Ito
  Collaborative Learning and Optimization
Kai Qin
  Mechanism Design Powered by Social Interactions
Dengji Zhao
 
15 mins   Break   Break   Break  
2:30PM - 3:00PM
(GMT+8)
  Conference Opening Ceremony
Room: Keynote Hall
Click here to join session
 
3:00PM - 4:00PM
(GMT+8)
  Keynote Talk #1: Towards Intelligent Multi-Modal Human-Robot Interaction
Prof. Mohammed Bennamoun

Room: Keynote Hall
Click here to join session
 
4:00PM - 4:30PM
(GMT+8)
  Networking
Venue: Networking Area, Recreation Area
 
   
Tuesday, 9th November 2021  
11:00AM - 12:40PM
(GMT+8)

*each paper has 20 mins (15 mins for presentation, 5 mins for QnA)
  Technical Session: Natural Language Processing (1)
Session Chair: Alfred Krzywicki
Room: Breakout 1
Click here to join session
  Technical Session: Deep Learning (1)
Session Chair: Paul Weng
Room: Breakout 2
Click here to join session
  Technical Session: Applications of AI (1)
Session Chair: Miroslav N. Velev
Room: Breakout 3
Click here to join session
 
  A Calibration Method for Sentiment Time Series by Deep Clustering
Jingyi Wu, Baopu Qiu and Lin Shang
  ABAE: Utilize Attention to Boost Graph Auto-Encoder
Tianyu Liu, Yifan Li, Yujie Sun, Lu Bai and Lixin Cui
  A Consistency Enhanced Deep Lmser Network for Face Sketch Synthesis
Qingjie Sheng, Shikui Tu and Lei Xu
 
  A Weak Supervision Approach with Adversarial Training for Named Entity Recognition
Jianxuan Shao, Chenyang Bu, Shengwei Ji and Xindong Wu
  Adversarial Examples Defense via Combining Data Transformations and RBF Layers
Jingjie Li, Jiaquan Gao and Xiao-Xin Li
  A Cost-Efficient Framework for Scene Text Detection in the Wild
Gangyan Zeng, Yuan Zhang, Yu Zhou and Xiaomeng Yang
 
  An Attention-based Approach to Accelerating Sequence Generative Adversarial Nets
Minglei Gao, Sai Zhang, Xiaowang Zhang and Zhiyong Feng
  An improved deep model for knowledge tracing and question-difficulty discovery
Huan Dai, Yupei Zhang, Yue Yun and Xuequn Shang
  A Dueling-DDPG Architecture for Mobile Robots Path Planning based on Laser Range Findings
Panpan Zhao, Jinfang Zheng, Qinglin Zhou, Chen Lyu and Lei Lyu
 
  Low-resource Neural Machine Translation Using Improved XLNet Pre-training Model
Nier Wu, Hongxu Hou, Ji Yatu and Wei Zheng
  ARNet: Accurate and Real-time Network for Crowd Counting
Yinfeng Xia, Qing He, Wenyue Wei and Baoqun Yin
  A Fully Dynamic Context Guided Reasoning and Reconsidering Network for Video Captioning
Xia Feng, Xinyu He, Rui Huang and Caihua Liu
 
  Combining Improvements for Exploiting Dependency Trees in Neural Semantic Parsing
Defeng Xie, Jianmin Ji, Jiafei Xu and Ran Ji
  Deep recommendation model based on BiLSTM and BERT
Changwei Liu and Xiaowen Deng
  Adaptive Prediction of Hip Joint Center from X-ray Images Using Generalized Regularized Extreme Learning Machine and Globalized Bounded Nelder-Mead Strategy
Fuchang Han, Shenghui Liao, Yiyong Jiang, Shu Liu, Yuqian Zhao and Xiantao Shen
 
20 mins   Break   Break   Break  
1:00PM - 2:40PM
(GMT+8)

*each paper has 20 mins (15 mins for presentation, 5 mins for QnA)
 

Technical Session: Vision and Perception (1) 
Session Chair: Sartra  Wongthanavasu
Room: Breakout 1
Click here to join session

  Technical Session: AI Foundations/Decision Theory (1)
Session Chair: Chattrakul Sombattheera
Room: Breakout 2
Click here to join session
  Technical Session: Knowledge Representation and Reasoning
Session Chair: Satoshi Tojo
Room: Breakout 3
Click here to join session
 
  A Semi-supervised Defect Detection Method based on Image Inpainting
Huibin Cao, Yongxuan Lai, Quan Chen and Fan Yang
  Designing Bounded Min-knapsack Bandits Algorithm for Sustainable Demand Response
Meghana Reddy, Akansha Singh, Shweta Jain and Sujit Gujar
  Building Trust for Belief Revision
Aaron Hunter
 
  ANF: Attention-based Noise Filtering Strategy for Unsupervised Few-shot Classification
Guangsen Ni, Hongguang Zhang, Jing Zhao, Liyang Xu, Wenjing Yang and Long Lan
  Designing Refund Bonus Schemes for Provision Point Mechanism in Civic Crowdfunding
Sankarshan Damle, Moin Moti, Praphul Chandra and Sujit Gujar
  Correcting Large Knowledge Bases using Guided Inductive Logic Learning Rules
Yan Wu, Zili Zhang and Guodong Wang
 
  Asymmetric Mutual Learning for Unsupervised Cross-Domain Person Re-identification
Danyang Huang, Lei Zhang, Qishuai Diao, Wei Wu and Zhong Zhou
  Best Student Paper
Will be presented at the Best Paper session on Wednesday, 10th November 2021
  High-quality Noise Detection for Knowledge Graph Embedding with Rule-based Triple Confidence
Yan Hong, Chenyang Bu and Xindong Wu
 
  Collaborative Positional-Motion Excitation Module for Efficient Action Recognition
Tamam Alsarhan and Hongtao Lu
  Fixed-price Diffusion Mechanism Design
Tianyi Zhang, Dengji Zhao, Wen Zhang and Xuming He
  Multi-Agent Epistemic Planning with Inconsistent Beliefs, Trust and Lies
Francesco Fabiano, Alessandro Burigana, Agostino Dovier, Enrico Pontelli and Tran Cao Son
 
  Graph Attention Convolutional Network with Motion Tempo Enhancement for Skeleton-Based Action Recognition
Ruwen Bai, Xiang Meng, Bo Meng, Miao Jiang, Junxing Ren, Yang Yang, Min Li and Degang Sun
  Multiclass Classification using Dilute Bandit Feedback
Gaurav Batra and Naresh Manwani
  Diversity-based Trajectory and Goal Selection with Hindsight Experience Replay
Tianhong Dai, Hengyan Liu, Kai Arulkumaran, Guangyu Ren and Anil Anthony Bharath
 
20 mins   Break   Break   Break  
3:00PM - 4:00PM
(GMT+8)
 

Keynote Talk #2: Responsible AI: from principles to action
Prof. Virginia Dignum

Room: Keynote Hall
Click here to join session

 
4:00PM - 4:30PM
(GMT+8)
  Networking
Venue: Networking Area, Recreation Area
 
   
Wednesday, 10th November 2021  
11:00AM - 12:40PM
(GMT+8)

*each paper has 20 mins (15 mins for presentation, 5 mins for QnA)
  Technical Session: Vision and Perception (2)
Session Chair: Nattagit Jiteurtragool
Room: Breakout 1
Click here to join session
  Technical Session: Deep Learning (2)
Session Chair: Kiyota Hashimoto
Room: Breakout 2
Click here to join session
  Technical Session: Applications of AI (2)
Session Chair: Takayuki Ito
Room: Breakout 3
Click here to join session
 
  Learning to Synthesize and Remove Rain Unsupervisedly
Yinhe Qi, Meng Pan and Zhi Jin
  GCMNet:Gated Cascade Multi-scale Network for Crowd Counting
Jinfang Zheng, Panpan Zhao, Jinyang Xie, Chen Lyu and Lei Lyu
  Adversarial Training for Image Captioning Incorporating Relation Attention
Tianyu Chen, Zhixin Li, Canlong Zhang and Huifang Ma
 
  Object Bounding Box-aware Embedding For Point Cloud Instance Segmentation
Lixue Cheng, Taihai Yang and Lizhuang Ma
  Best Paper
Will be presented at the Best Paper session on Wednesday, 10th November 2021
  Element Re-Identification in Crowdtesting
Li Zhang and Wei-Tek Tsai
 
  Objects as Extreme Points
Yang Yang, Min Li, Bo Meng, Zihao Huang, Junxing Ren and Degang Sun
  Heterogeneous Graph Attention Network For User Geolocation
Xuan Zhang, Fuqiang Lin, Diwen Dong, Wangqun Chen and Bo Liu
  Flame and smoke detection algorithm for UAV based on improved YOLOv4-tiny
Ruinan Wu, Changchun Hua, Weili Ding, Yifan Wang and Yubao Wang
 
  Occlusion-aware Facial Expression Recognition Based Region Re-weight Network
Xinghai Zhang, Xingming Zhang, Jinzhao Zhou and Yubei Lin
  Hyperbolic Tangent Polynomial Parity Cyclic Learning Rate for Deep Neural Network
Hong Lin, Xiaodong Yang, Binyan Wu and Ruyan Xiong
  Improving Protein Backbone Angle Prediction Using Hidden Markov Models in Deep Learning
Fereshteh Mataeimoghadam, M. A. Hakim Newton, Rianon Zaman and Abdul Sattar
 
  Online Multi-Object Tracking With Pose-Guided Object Location And Dual Self-Attention Network
Xin Zhang, Shihao Wang, Yuanzhe Yang, Chengxiang Chu and Zhong Zhou
  Infrared Image Super-Resolution via Heterogeneous Convolutional WGAN
Yongsong Huang, Zetao Jiang, Qingzhong Wang, Qi Jiang and Guoming Pang
  Magic Mirror Stealth: Interactive Automatic Picture Editing System
Mengdi Zhou, Boheng Hu and Si Liu
 
20 mins   Break   Break   Break  
1:00PM - 2:40PM
(GMT+8)

*each paper has 20 mins (15 mins for presentation, 5 mins for QnA)
  Technical Session: Vision and Perception (3)
Session Chair: Teeradaj Racharak
Room: Breakout 1
Click here to join session
  Technical Session: Natural Language Processing (2)
Session Chair: Hamed Hassanzadeh
Room: Breakout 2
Click here to join session
  Technical Session: Evolutionary Computation/Optimisation
Session Chair: M.A.Hakim Newton
Room: Breakout 3
Click here to join session
 
  Random Walk Erasing with Attention Calibration for Action Recognition
Yuze Tian, Xian Zhong, Wenxuan Liu, Xuemei Jia, Shilei Zhao and Mang Ye
  Deep Semantic Fusion Representation based on Special Mechanism of Information Transmission for Joint Entity-Relation Extraction
Wenqiang Xu and Shiqun Yin
  A Two-Stage Efficient Evolutionary Neural Architecture Search Method for Image Classification
Gonglin Yuan, Bing Xue and Mengjie Zhang
 
  RGB-D based Visual Navigation using Direction Estimation Module
Chao Luo, Sheng Bi, Min Dong and Hongxu Nie
  Exploiting News Article Structure for Automatic Corpus Generation
Jan Christian Blaise Cruz, Jose Kristian Resabal, James Lin, Dan John Velasco and Charibeth Cheng
  ALGNN: Auto-designed Lightweight Graph Neural Network
Rongshen Cai, Qian Tao, Yufei Tang and Min Shi
 
  Semi-supervised Single Image Deraining with Discrete Wavelet Transform
Xin Cui, Wei Shang, Dongwei Ren, Pengfei Zhu and Yankun Gao
  Fake News Detection Using Multiple-view Text Representation
Tuan Ha and Xiaoying Gao
  Automatic Graph Learning with Evolutionary Algorithms: An Experimental Study
Chenyang Bu, Yi Lu and Fei Liu
 
  Simple Light-weight Network for Human Pose Estimation
Bin Sun and Mingguo Zhao
  Generating Pseudo Connectives with MLMs for Implicit Discourse Relation Recognition
Congcong Jiang, Tieyun Qian and Zhuang Chen
  Dendritic Cell Algorithm with Group Particle Swarm Optimization for Input Signal Generation
Dan Zhang
 
  SIN: Superpixel Interpolation Network
Qing Yuan, Songfeng Lu, Yan Huang, Wuxin Sha
  Graph Convolutional Network Exploring Label Relations for Multi-label Text Classification
Ting Pu, Shiqun Yin and Wenwen Li
  Adaptive Relaxations for Multistage Robust Optimization
Michael Hartisch
 
20 mins   Break   Break   Break  
3:00PM - 4:00PM
(GMT+8)
  Best Paper: GIAD: Generative Inpainting-Based Anomaly Detection via Self-Supervised Learning for Human Monitoring
Ning Dong and Einoshin Suzuki
Room: Keynote Hall
Click here to join session
 
  Best Student Paper: Federated Learning for Non-IID Data: From Theory to Algorithm
Bojian Wei, Jian Li, Yong Liu, and Weiping Wang
Room: Keynote Hall
Click here to join session
 
4:00PM - 4:30PM
(GMT+8)
  Networking
Venue: Networking Area, Recreation Area
 
   
Thursday, 11th November 2021  
11:00AM - 12:40PM
(GMT+8)

*each paper has 20 mins (15 mins for presentation, 5 mins for QnA)
  Technical Session: Natural Language Processing (3)
Session Chair: Tru Cao
Room: Breakout 1
Click here to join session
  Technical Session: Deep Learning (3)
Session Chair: Wen Zhang
Room: Breakout 2
Click here to join session
  Technical Session: Vision and Perception (4)
Session Chair: Muriel VisaniI
Room: Breakout 3
Click here to join session
 
  What Emotion is Hate? Incorporating Emotion Information into the Hate Speech Detection Task
Kosisochukwu Judith Madukwe, Xiaoying Gao and Bing Xue
  Knowledge Compensation Network with Divisible Feature Learning for Unsupervised Domain Adaptive Person Re-Identification
Jiajing Hong, Yang Zhang and Yuesheng Zhu
  SPANet: Spatial and part-aware aggregation network for 3D object detection
Yangyang Ye
 
  Learning Vietnamese-English code-switching speech synthesis model under limited code-switched data scenario
Cuong Nguyen, Lam Phung, Cuc Bui, Trang Truong and Huy Nguyen
  LoCo-VAE: Modeling Short-term Preference as Joint Effect of Long-term Preference and Context-aware Impact in Recommendation
Jianping Liu, Bo Wang, Ruifang He, Shuo Zhang and Bin Wu
  Subspace Enhancement and Colorization Network for Infrared Video Action Recognition
Lu Xu, Xian Zhong, Wenxuan Liu, Shilei Zhao, Zhengwei Yang and Luo Zhong
 
  Multi-task Text Normalization Approach for Speech Synthesis
Cuc Bui, Trang Truong, Cuong Nguyen, Lam Phung, Manh Nguyen and Huy Nguyen
  Multi-scale Edge-based U-shape Network for Salient Object Detection
Han Sun, Yetong Bian, Ningzhong Liu and Huiyu Zhou
  Thinking in Patch: Towards Generalizable Forgery Detection with Patch Transformation
Xueqi Zhang, Shuo Wang, Chenyu Liu, Min Zhang, Xiaohan Liu and Haiyong Xie
 
  Performance-driven Reinforcement Learning Approach for Abstractive Text Summarization
Trang-Phuong Nguyen, Nam-Chi Van and Nhi-Thao Tran
  Reconstruct Anomaly to Normal: Adversarially Learned and Latent Vector-constrained Autoencoder for Time-series Anomaly Detection
Chunkai Zhang, Wei Zuo, Shaocong Li and Xuan Wang
  When Distortion Meets Perceptual Quality: A Multi-task Learning Pipeline
Jing Wen and Qianyu Guo
 
  Punctuation Prediction in Vietnamese ASRs using Transformer-based Models
Oanh Tran and Viet Bui
  Robust Ensembling Network for Unsupervised Domain Adaptation
Han Sun, Lei Lin, Ningzhong Liu and Huiyu Zhou
  Feature Adaption with Predicted Boxes for Oriented Object Detection in Aerial Images
Minhao Zou, Ziye Hu, Yuxiang Guan, Zhongxue Gan, Chun Guan and Siyang Leng
 
20 mins   Break   Break   Break  
1:00PM - 2:40PM
(GMT+8)

*each paper has 20 mins (15 mins for presentation, 5 mins for QnA)
  Technical Session: Data Mining and Knowledge Discovery
Session Chair: Xiaodi Huang
Room: Breakout 1
Click here to join session
  Technical Session: AI Foundations/Decision Theory (2)
Session Chair: Hung Duy Nguyen
Room: Breakout 2
Click here to join session
  Technical Session: Applications of AI (3)
Session Chair: Shyamala  Doraisamy
Room: Breakout 3
Click here to join session
 
  MGEoT: A Multi-Grained Ensemble Method for Time Series Classification
Ziyi Wang, Yujie Zhou, Chun Li, Lin Shang and Bing Xue
  Public Project with Minimum Expected Release Delay
Guanhua Wang and Mingyu Guo
  Off-TANet:A lightweight neural micro-expression recognizer with optical flow features and integrated attention mechanism
Jiahao Zhang, Feng Liu and Aimin Zhou
 
  Mining Skyline Frequent-Utility Itemsets with Utility Filtering
Wei Song, Chuanlong Zheng and Philippe Fournier-Viger
  Strategy Proof Mechanisms for Facility Location at Limited Locations
Toby Walsh
  Pulmonary Nodule Classification of CT Images with Attribute Self-guided Graph Convolutional V-shape Networks
Xiangbo Zhang, Kun Wang, Xiaohong Zhang and Sheng Huang
 
  Network Embedding with Topology-Aware Textual Representations
Jiaxing Chen, Zenan Xu and Qinliang Su
  Off-policy Training for Truncated TD(𝜆) Boosted Soft Actor-Critic
Shiyu Huang, Bin Wang, Hang Su, Dong Li, Jianye Hao, Jun Zhu and Ting Chen
  Semantic Structural and Occlusive Feature Fusion for Pedestrian Detection
Hui Wang, Yu Zhang, Hongchang Ke, Ning Wei and Zhongyu Xu
 
  Online Discriminative Semantic-Preserving Hashing for Large-Scale Cross-Modal Retrieval
Jinhan Yi, Yi He and Xin Liu
  A Study of Misinformation Games
Constantinos Varsos, Giorgos Flouris, Marina Bitsaki and Michail Fasoulakis
  VTLayout: Fusion of Visual and Text Features for Document Layout Analysis
Shoubin Li, Xuyan Ma, Shuaiqun Pan, Jun Hu, Lin Shi and Qing Wang
 
  Empirical Study On The Impact Of Different Sets Of Parameters of Gradient Boosting Algorithms For Time-Series Forecasting With LightGBM
Filipa S. Barros, Vitor Cerqueira and Carlos Soares
  Influence-Driven Explanations for Bayesian Network Classifiers
Emanuele Albini, Antonio Rago, Pietro Baroni and Francesca Toni
  An Initial Study of Machine Learning Underspecification using Feature Attribution Explainable AI Algorithms: a COVID-19 Virus Transmission Case Study
James Hinns, Xiuyi Fan, Siyuan Liu, Veera Raghava Reddy Kovvuri, Mehmet Orcun Yalcin and Markus Roggenbach
 
20 mins   Break   Break   Break  
3:00PM - 4:00PM
(GMT+8)
  Keynote Talk #3: The logic of agency: directions and challenges
Prof. Johan van Benthem

Room: Keynote Hall
Click here to join session
 
4:00PM - 4:30PM
(GMT+8)
  Networking
Venue: Networking Area, Recreation Area
 
   
Friday, 12th November 2021  
11:00AM - 12:40PM
(GMT+8)

*each paper has 20 mins (15 mins for presentation, 5 mins for QnA)
  Technical Session: Natural Language Processing (4)
Session Chair: Dan Corbett
Room: Breakout 1
Click here to join session
  Technical Session: Deep Learning (4)
Session Chair: Aida Brankovic
Room: Breakout 2
Click here to join session
  Technical Session: Applications of AI (4)
Session Chair: Peter Haddawy
Room: Breakout 3
Click here to join session
 
  Rumor Detection on Microblogs Using Dual-Grained Feature via Graph Neural Networks
Shouzhi Xu, Xiaodi Liu, Kai Ma, Fangmin Dong, Shunzhi Xiang and Changsong Bing
  SPAN: Subgraph Prediction Attention Network for Dynamic Graphs
Yuan Li, Chuanchang Chen, Yubo Tao and Hai Lin
  Generation of Environment-Irrelevant Adversarial Digital Camouflage Patterns
Xu Teng, Hui Zhang, Bo Li, Chunming Yang and Xujian Zhao
 
  Short Text Clustering Using Joint Optimization of Feature Representations and Cluster Assignments
Liping Sun, Tingli Du, Xiaoyu Duan and Yonglong Luo
  WINVC: One-Shot Voice Conversion with Weight Adaptive Instance Normalization
Shengjie Huang, Mingjie Chen, Yanyan Xu, Dengfeng Ke and Thomas Hain
  Magnitude-Weighted Mean-Shift Clustering with Leave-One-Out Bandwidth Estimation
Yuki Yamagishi, Kazumi Saito, Kazuro Hirahara and Naonori Ueda
 
  Soft-BAC: Soft Bidirectional Alignment Cost for End-to-End Automatic Speech Recognition
Yonghe Wang, Hui Zhang, Feilong Bao and Guanglai Gao
  Fusion Graph Convolutional Collaborative Filtering
Zeqi Zhang, Ying Liu and Fengli Sun
  Pervasive Monitoring of Gastrointestinal Health of Newborn Babies
Insu Song, Yi Huang, Tieh Hee Hai Guan Koh and Victor Samuel Rajadurai
 
  Span Labeling Approach for Vietnamese and Chinese Word Segmentation
Duc-Vu Nguyen, Linh-Bao Vo, Thin Dang Van and Ngan Nguyen
  Multi-Label Learning by Exploiting Imbalanced Label Correlations
Shiqiao Gu, Liu Yang, Yaning Li and Hui Li
  Price and Time Optimization for Utility-Aware Taxi Dispatching
Yuya Hikima, Masahiro Kohjima, Yasunori Akagi, Takeshi Kurashima and Hiroyuki Toda
 
  VSEC: Transformer-based Model for Vietnamese Spelling Correction
Dinh Truong Do, Ha Thanh Nguyen, Ngoc Thang Bui and Dinh Hieu Vo
  Random Sparsity Defense against Adversarial Attack
Nianyan Hu, Ting Lu, Wenjing Guo, Qiubo Huang, Guohua Liu, Shan Chang, Jiafei Song and Yiyang Luo
  VAN: Voting and Attention Based Network for Unsupervised Medical Image Registration
Zhiang Zu, Guixu Zhang, Yaxin Peng, Zhen Ye and Chaomin Shen
 
20 mins   Break   Break   Break  
1:00PM - 2:40PM
(GMT+8)

*each paper has 20 mins (15 mins for presentation, 5 mins for QnA)
  Technical Session: Vision and Perception (5)
Session Chair: Shyamala  Doraisamy
Room: Breakout 1
Click here to join session
  Technical Session: Natural Language Processing (5)
Session Chair: Dickson Lukose
Room: Breakout 2
Click here to join session
  Technical Session: Reinforcement Learning
Session Chair: Paul Weng
Room: Breakout 3
Click here to join session
 
  Few-shot Crowd Counting via Self-supervised Learning
Jiefeng Long, Chun Li and Lin Shang
  Enhanced Named Entity Recognition with Semantic Dependency
Peng Wang, Zhe Wang, Xiaowang Zhang, Kewen Wang and Zhiyong Feng
  Consistency Regularization for Ensemble Model based Reinforcement Learning
Ruonan Jia, Qingming Li, Wenzhen Huang, Junge Zhang and Xiu Li
 
  Low-Rank Orthonormal Analysis Dictionary Learning for Image Classification
Kun Jiang, Zhaoli Liu and Qindong Sun
  Improving Sentence-Level Relation Classification via Machine Reading Comprehension and Reinforcement Learning
Bo Xu, Zhengqi Zhang, Xiangsan Zhao, Hui Song and Ming Du
  Detecting and Learning against Unknown Opponents for Automated Negotiations
Leling Wu, Siqi Chen, Xiaoyang Gao, Yan Zheng and Jianye Hao
 
  MRAC-Net: Multi-Resolution Anisotropic Convolutional Network for 3D Point Cloud Completion
Sheng Liu, Dingda Li, Wenhao Huang, Yifeng Cao and Shengyong Chen
  Multi-modal and Multi-perspective Machine Translation by Collecting Diverse Alignments
Lin Li, Turghun Tayir and Kaixi Hu
  Batch-Constraint Inverse Reinforcement Learning
Mao Chen, Li Wan, Chunyan Gou, Jiaolu Liao and Shengjiang Wu
 
  PupilFace: A Cascaded Face Detection and Location Network Fusing Attention
Xiang Li and Jiancheng Zou
  Simplifying Paragraph-level Question Generation via Transformer Language Models
Luis Enrico Lopez, Diane Cruz, Jan Christian Blaise Cruz and Charibeth Cheng
  KG-RL: A Knowledge-Guided Reinforcement Learning for Massive Battle Games
Shiyang Zhou, Weiya Ren, Xiaoguang Ren, Xianya Mi, and Xiaodong Yi
 
  Nonlinear parametric transformation and generation of images based on a network with the CWNL layer
Slawomir Golak
  Improving Long Content Question Generation with Multi-Level Passage Encoding
Peide Zhu
  Adaptive Warm-Start MCTS in AlphaZero-like Deep Reinforcement Learning
Hui Wang, Mike Preuss and Aske Plaat
 
20 mins   Break   Break   Break  
3:00PM - 4:00PM
(GMT+8)
  Keynote Talk #4: Integration of Deep Learning and Symbols
Prof. Yutaka Matsuo

Room: Keynote Hall
Click here to join session
 
4:00PM - 4:30PM
(GMT+8)
  Networking
Venue: Networking Area, Recreation Area

 

Paper submission:

May 23, 2021
June 06, 2021

Acceptance notification:

July 31, 2021
August 09, 2021

Camera-ready:

August 23, 2021

Conference:

November 8-12, 2021

  

 

  

 

KR 2021: 18th International Conference on Principles of Knowledge Representation and Reasoning

© PRICAI 2021, all rights reserved..
Free Joomla! templates by Engine Templates